The Order’s condolences on the death of Cardinal Carlos Amigo Vallejo

This morning, at the age of 87, Cardinal Carlos Amigo Vallejo, ofm, bishop emeritus of Seville (Spain) and Tangier (Morocco) and former Provincial of the Franciscan Province of Santiago, passed away. The Cardinal passed away at the University Hospital of Guadalajara due to heart failure caused by complications resulting from a broken hip and subsequent flooding of the lung. He had to undergo an operation a few days ago.

The archbishop of Seville, Monsignor José Ángel Saiz, who was with the Cardinal from the early hours of this morning, announced the sad news: “Don Carlos Amigo has completed his pilgrimage on earth. May the faithful servant who gave his life to God and his brothers rest in peace. May the Virgen de los Reyes and Saint Francis receive you. Thank you for your word and your example”.

Words of condolence were also sent by Br Massimo Fusarelli, Minister General of the Order of Friars Minor, in memory of his life spent in the Province of Santiago as Minister Provincial, as Archbishop of Tangier in Morocco and for many years as Metropolitan Archbishop of Seville: “He united preparation, wisdom and a gentlemanly manner with humility and a fraternal spirit”.

Cardinal Carlos Amigo Vallejo’s funeral will be held on Saturday morning in Seville Cathedral, where he will be buried in the chapel of St Paul, located next to the Virgen de los Reyes.

Cardinal Carlos Amigo Vallejo was born in Medina de Rioseco, Valladolid, on 23 August 1934. He began studying medicine but abandoned it almost immediately to enter the Order of Friars Minor as a novice in the Franciscan Province of Santiago. After solemn profession on 10 September 1957, he was ordained a priest on 17 July 1960. In 1970 he was elected Provincial of the Franciscan Province of Santiago and three years later (on 17 December 1973) Archbishop of Tangier (Morocco), receiving episcopal ordination on 28 April the following year. As Archbishop of Tangier, he worked on inter-religious dialogue and ecumenism, participating in numerous meetings.

On 22 May 1982, he was appointed Archbishop of Seville, to which he dedicated himself for twenty-seven years, until 5 November 2009, when Pope Benedict XVI accepted his resignation on the grounds of age limit.

Other important posts followed in the course of his ministry: member of the Pontifical Commission for Latin America, President of the Episcopal Commission of Spanish Bishops’ Superiors, President of the Episcopal Commission for Missions and Cooperation between Churches.

In 2003 he was appointed Cardinal of the Holy Roman Church, with the title of Santa Maria in Monserrato degli Spagnoli. As a Cardinal elector, he took part in the conclave of April 2005 that elected Pope Benedict XVI and in the conclave of March 2013 that elected Pope Francis.